Renowacja dworca kolejowego w Końskich – niejasności co do przyszłości lokalnego parkingu

Renowacja dworca kolejowego w Końskich – niejasności co do przyszłości lokalnego parkingu

Planowana jest gruntowna renowacja końskiego dworca kolejowego. Jednakże, nadal nie rozstrzygnięto kwestii parkingu znajdującego się przed budynkiem, który od 2011 roku stanowi własność prywatną.

Burmistrz Krzysztof Obratański ogłosił, że 7 lutego (na dzień jutrzejszy) do Końskich przybędzie architekt, wybrany przez PKP do nadzoru nad przebudową dworca. Przedstawiciele gminy mają za zadanie określić swoje oczekiwania wobec planowanej inwestycji, które burmistrz już dzisiaj skonfrontował z mediami podczas konferencji prasowej.

W wywiadzie dla dziennikarzy, burmistrz Obratański wyraził swoje marzenie o przywróceniu połączonej obsługi ruchu kolejowego i autobusowego. Z tego powodu, idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie wspólnej poczekalni dla pasażerów obu typów transportu.

Jednakże, utworzenie poczekalni autobusowej może być możliwe tylko w przypadku odzyskania przez gminę parkingu przy dworcu. Teren ten został sprzedany prywatnemu inwestorowi w 2011 roku przez ówczesne władze miasta. Inwestor miał zamiar w tym miejscu wybudować supermarket, co uniemożliwił lokalny plan zagospodarowania przestrzennego.

Obratański przyznaje, że niejednokrotnie gmina próbowała odkupić teren od obecnego właściciela, jednak bezskutecznie. Ostatnio jednak właściciel zaproponował sprzedaż połowy terenu, pod warunkiem zmiany planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego budowę dużego obiektu handlowego.

W ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Dworcowych, Polskie Koleje Państwowe planują do 2030 roku przeprowadzić remonty na 150 dworcach kolejowych w całej Polsce. Wśród nich znalazło się sześć dworców ze województwa świętokrzyskiego: Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Sędziszów, Starachowice Wschodnie i Stąporków.

Całkowity koszt inwestycji na wszystkich 150 dworcach wynosi około 4,4 mld zł brutto.