Autobusy zastępują pociągi na trasie programu Kolej Plus w Końskich

Autobusy zastępują pociągi na trasie programu Kolej Plus w Końskich

Na linii numer 25, będącej symbolem realizacji programu Kolej Plus, prowadzonej między Skarżyskiem-Kamienną a Końskimi, co drugi kurs obsługują autobusy zamiast pociągów. Program ten uroczyście podpisał Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na stacji kolejowej w Końskich. Niewykorzystany peron tej stacji stał się symbolicznym miejscem dla promowanej przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy.

Ta sama stacja w Końskich, starająca się o odrodzenie, stała się emblematem dla programu Kolej Plus, który początkowo miał na celu przywrócenie regionalnych połączeń kolejowych. Co prawda, pod koniec 2021 roku, pociągi kursujące z Końskich do Łodzi wróciły na tory i cieszą się znacznym zainteresowaniem podróżnych. Niemniej jednak, aktualna sytuacja na linii nr 25 jest daleka od idealnej – większość trasy nadal nie jest zelektryfikowana.

W pierwotnym założeniu programu Kolej Plus przewidziano fundusze jedynie na opracowanie dokumentacji niezbędnej do modernizacji 88-kilometrowego odcinka Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna, co zdecydowanie nie przekłada się na poprawę obsługi połączeń na całej trasie.