Awaria spalinowego pojazdu taborowego – przyczyna ograniczenia liczby pociągów na trasie Skarżysko-Kamienna do Końskich, Opoczna i Łodzi

Awaria spalinowego pojazdu taborowego – przyczyna ograniczenia liczby pociągów na trasie Skarżysko-Kamienna do Końskich, Opoczna i Łodzi

Na przestrzeni ostatnich paru tygodni zauważalny jest brak połowy kursujących pociągów, które zazwyczaj łączą Skarżysko-Kamienną z Końskimi, Opocznem i Łodzią. Przyczyną tego niepokojącego stanu rzeczy jest awaria pojazdu spalinowego, będącego na co dzień odpowiedzialnym za obsługę tejże trasy. Pomimo intensywnych prac nad naprawą uszkodzonego taboru, sytuacja nie ulega poprawie, a to głównie dlatego, że na rynku nie występuje obecnie nadmiar nowych pociągów gotowych do użytkowania. Pytanie pozostaje otwarte – kiedy czekać na koniec utrudnień dla podróżnych?

Sytuacja ta stanowi duże utrudnienie dla pasażerów, dla których połączenie Skarżysko-Kamienna – Końskie, Opoczno oraz Łódź stanowi często jedyną opcję podróży. Tymczasowym rozwiązaniem problemu są autobusy zastępcze kursujące cztery razy w ciągu dnia. Wszystko to jest wynikiem awarii silnika w składzie spalinowym obsługującym tę trasę.

– Mieliśmy do czynienia z bardzo poważnym problemem technicznym na torach. Doszło do pęknięcia bloku silnika. Natychmiast rozpoczęliśmy proces wymiany uszkodzonej części. Obecnie finalizujemy pracę nad naprawą kolejnego, zastępczego pojazdu, ale musimy mieć na uwadze fakt, że w Polsce prawie nie ma dostępnych pojazdów spalinowych – wyjaśnia Robert Zaborski, dyrektor zarządzający świętokrzyskim oddziałem POLREGIO.

Dlatego, do czasu naprawy uszkodzonego taboru, pasażerowie mogą polegać jedynie na pociągach obsługiwanych przez Łódzką Kolej Administracyjną. W innych sytuacjach, do 11 lutego przewiduje się, że funkcję pociągów mają pełnić autobusy zastępcze. Jednakże, nasze źródła informują, że istnieje szansa na powrót spalinowych maszyn na tory już w najbliższy piątek.