Jak zaoszczędzić na węglu
Węgiel jest podstawowym surowcem opałowym w bardzo dużej ilości gospodarstw domowych. Chodzi tutaj głównie o domy jednorodzinne, czy też wielorodzinne. Jednak również w kamienicach, czy starszych budynkach spotyka się piece kaflowe, czy też kuchnie węglowe. Widać więc, że dostępność węgla i możliwość jego zakupu jest dla wielu osób niezwykle ważna. Zależy od tego nie tylko możliwość ogrzewania, ale w niektórych przypadkach również możliwość gotowania i przyrządzania posiłków. Niestety, możemy jasno zobaczyć, że chociaż węgiel teoretycznie jest dostępny, to jego cena nie wszystkim pozwala na zakup odpowiedniej ilości tego surowca. Jak w takim razie można na nim zaoszczędzić?
Szukanie oszczędności
Nie możemy oczywiście całkowicie zrezygnować z ogrzewania, gdyż w naszym klimacie jest to po prostu niewykonalne. Przy minusowych temperaturach na zewnątrz musi ogrzewać wnętrze domu, czy mieszkania. Zresztą wiele osób czuje się niekomfortowo już w jesiennych miesiącach, kiedy to temperatura spada do dziesięciu czy kilkunastu stopni powyżej zera. To właśnie wtedy zaczyna się sezon grzewczy. Jak zaoszczędzić w czasie jego trwania? Najłatwiejszą możliwością będzie zmniejszenie temperatury panującej w domu. Tak naprawdę jej zmniejszenie o jeden stopień będzie tylko lekko odczuwalne, a pomoże nam sporo zaoszczędzić i sprawić, że węgla starczy na dłużej.
Dofinansowania z państwa
Poza tym, w tym roku możemy liczyć na dofinansowanie z państwa. Ma ono wynosić 3000 złotych, a więc przy obecnych cenach węgla, starczy to na jedną tonę. To stosunkowo niewiele, jednak zapewni nam opał na pierwsze chłodne dni. Warto zastanowić się nad tym jak często musimy przepalać w domu, żeby temperatura w nim panująca była komfortowa. Ważne jest też odpowiednie rozplanowanie palenia węglem, aby uniknąć sytuacji, że dom jest ogrzewany kiedy nas praktycznie w nim nie ma. Możemy też od czasu do czasu przeglądać oferty sprzedaży węgla pojawiające się w Internecie, gdyż może uda nam się trafić na korzystne ceny.