Język polski dla Ukraińców

Język polski dla Ukraińców

Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą sprawiła, że do Polski przybyło wielu uchodźców. Chcą oni w ten sposób uchronić się przed okropnościami działań wojennych, a wielu z nich chce zacząć tutaj nowe życie. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, szczególnie bez znajomości języka polskiego. Znalezienie pracy może być utrudnione i obejmować jedynie takie stanowiska, w których dana osoba nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z klientem lub będzie on bardzo ograniczony. Wśród uchodźców są jednak osoby, które mają wyuczony zawód i są w nim profesjonalistami, dlatego mogliby uzupełnić braki kadrowe w niektórych zawodach. W tym przypadku bardzo istotna jest jednak znajomość języka.

Nauka języka polskiego

Nauka nowego języka dla niejednego może być wyzwaniem. Szczególnie starsze osoby mogą mieć z tym spory problem. Istnieje jednak kilka wskazówek, a także pomocnych programów, które mogą nieco ułatwić tę sytuację. Zastanówmy się na początek nad jedną z nich. Różnego rodzaju organizacje rządowe oraz pozarządowe opracowały programy nauki polskiego, które można bezpłatnie pobrać z ich stron internetowych. Jest to dobry sposób na stawianie pierwszych kroków w języku polskim. Również na youtube znajdzie się sporo kursów w formie filmów 30, 40-minutowych, czy też godzinnych lub półtoragodzinnych.

Jak przyspieszyć naukę

Samo korzystanie z kursów jest bardzo przydatne, jednak musimy tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Nic nie zapewni tak szybkich postępów w nauce jak bezpośrednia rozmowa z native speakerem. Ukraińcy są tutaj w bardzo dobrej sytuacji, gdyż otacza ich całe mnóstwo Polaków. Dobrym pomysłem będzie więc codzienne wychodzenie na zakupy, na przykład na rynek, gdzie trzeba powiedzieć czego się potrzebuje. Rozmowy można prowadzić także z sąsiadami, a z czasem ze znajomymi z pracy, czy też z innych miejsc.