Wynajem własnego mieszkania na wakacje

Wynajem własnego mieszkania na wakacje

Niejeden z nas szuka różnego rodzaju rozwiązań, aby nieco zaoszczędzić bądź zyskać nowe przychody. Jedną z możliwości daje nam wynajęcie własnego mieszkania na okres kiedy w nim nie przebywamy. Zazwyczaj będą to wakacje, gdyż właśnie wtedy mieszkania cieszą się szczególnym zainteresowaniem, szczególnie jeśli położone są w turystycznych miejscowościach. Co ciekawe, spore zainteresowanie wywołują także domy położone z dala od cywilizacji, na wsiach z niewieloma zabudowaniami, a jeszcze lepiej pod lasem czy nad jeziorem. Jeżeli jesteś w posiadaniu takiej nieruchomości, warto się zastanowić co możesz zrobić, aby czerpać korzyści z jej wynajmu.

Kwestie prawne

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć są kwestie prawne. Niejeden zastanawia się, czy wynajmując swoje mieszkanie trzeba zakładać działalność gospodarczą. To zależy od tego, czy jest to nasze główne źródło dochodu, czy też jedynie jego uzupełnienie. W tym drugim przypadku nie jest konieczne zakładanie działalności. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć działalność nie jest nam potrzebna, to jednak nie unikniemy podatków. Będzie to 8,5 % od zysków lub 12,5 % kiedy kwota zysku przekroczy 100 tysięcy złotych. Ta druga sytuacja będzie raczej rzadko spotykana, dlatego też prawdopodobnie będzie obowiązywać nas niższy podatek.

Kwestie praktyczne

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, warto wiedzieć jak przygotować mieszkanie na wynajem. Przede wszystkim, powinny z niego zniknąć wszystkie nasze rzeczy osobiste – dokumenty, ubrania, kosmetyki, itp. Mieszkanie powinno wyglądać mniej więcej tak jak pokój hotelowy, a więc wszystkie szafki powinny być puste, w szafie powinno znaleźć się kilka wieszaków, a na łóżku powinniśmy zostawić komplet pościeli oraz ręczniki. Poza tym, w łazience warto zapewnić pojedyncze kosmetyki w małych opakowaniach. Niezbędne będzie mydło oraz szampon, jednak jeśli uznamy to za słuszne, możemy dorzucić jeszcze jakiś kosmetyk.