Słynny punkt znika z mapy Końskich. Wyburzono „Koło fortuny”

Słynny punkt znika z mapy Końskich. Wyburzono „Koło fortuny”

Mieszkańcy Końskich mogą w najbliższym czasie nie być w stanie przyzwyczaić się do nowego wyglądu Placu Kościuszki. Wszystko za sprawą faktu, że z powierzchni ziemi zniknęła okrągła fontanna, która dla wielu osób stanowiło swoisty symbol tego miejsca. W jej miejscu zespoły remontowe rozpoczęły działania rewitalizacyjne.

Wejście przez ekipy budowlane na teren centrum miasta jest elementem realizacji kolejnych planów rewitalizacyjnych w Końskich. Jednym z jej punktów było zlikwidowane ulicy Skośnej, której historia sięga czasów z początku II wojny światowej. Po jej istnieniu nie pozostał już żaden ślad.

Ciekawa historia koneckiego „Koła fortuny”

Również w okresie drugiej wojny światowej w centralnej części Placu Kościuszki pojawiło się betonowe koło, które pierwotnie miało funkcję studni i przepompowni głębinowej, a następnie stało się to miejscem pobierania wody. Historia w pewnym sensie właśnie zatoczyła, nomen omen, koło.

Z biegiem czasu koło zostało zasypane ziemią, a w jego środku zasadzono klomb, który był nazywany przez mieszkańców Końskich „Kołem fortuny”. W bezpośrednim sąsiedztwie zasadzono dodatkowo krzewy i postawiono ławki, które w cieplejsze dni stanowiły dla konecczan przyjemne miejsce do odpoczynku i relaksu.

Kosztowna rewitalizacja centrum Końskich

Podczas przeprowadzanych w centrum Końskich prac remontowych podjęto się wyburzenia „Koła fortuny”. Przy użyciu koparki pracownicy zmiotli z powierzchni ziemi konstrukcję, która była jednym z historycznych wspomnień nie tylko tego miejsca, ale i wydarzeń sprzed kilku dekad.

W najbliższych miesiącach realizowana będzie renowacja i remont Placu Kościuszki, ulicy ks. Józefa Granada i części ulicy Piłsudskiego. Łączny koszt wszystkich robót ma wynieść 11,5 miliona złotych, z czego 7,5 miliona złotych to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Sama rewitalizacja koneckiego rynku ma kosztować około 6,4 miliona złotych.