Niezwykłe zawody pływackie w Końskich. Przed nami Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

Niezwykłe zawody pływackie w Końskich. Przed nami Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

W następną sobotę 16 października od godziny 8:30 w Pływalni Miejskiej w Końskich przy ulicy Warszawskiej 38 odbędzie się Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych, którego organizatorem jest Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk”. Udział w zawodach potwierdziło już kilkudziesięciu zawodników.

Organizowany 16 października Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to impreza sportowa, która swoim zasięgiem rozciąga się na całe województwo świętokrzyskie. Odbiorcami wydarzenia, tj. osobami, do których kierowane są zaproszenia do wzięcia udziału są osoby z upośledzeniem umysłowym.

Duże zainteresowanie zawodami

Głównym celem imprezy jest podsumowanie efektów szkoleniowych, jakie osiągnięto w pracy z zawodnikami z niepełnosprawnością umysłową. Dodatkowo będzie ona okazją do popularyzacji pływania, które stanowi bardzo dobrą formę rozwoju dla takich osób, a także integracji ze środowiskiem lokalnym i rozpowszechniania idei Olimpiad Specjalnych w województwie.

Udział w imprezie zadeklarowali już zawodnicy i trenerzy z terenu całego województwa świętokrzyskiego. W wydarzeniu organizowanym na koneckim basenie weźmie udział 80 zawodników, 30 trenerów i opiekunów, a także 15 osób będących wolontariuszami.

Zasady rywalizacji i nagrody

Rywalizacja w przypadku oficjalnych konkurencji odbywał się będzie w stylu dowolnym na 25, 50, 100 i 200 metrów, stylu grzbietowym na 25 i 50 metrów, stylu klasycznym na 25, 50 i 100 metrów, stylu motylkowym na 25 metrów, stylu zmiennym na 100 metrów, a także w sztafecie w stylu dowolnym 4×25 metrów i 4×50 metrów.

Dodatkowo w przypadku zawodników o najniższych możliwościach rywalizacja będzie się toczyć na 15 i 25 metrów z pomocą sprzętu pneumatycznego, 15 metrów z deską, 10 metrów z asystą, a także 15 metrów bez asysty.

Wszyscy zawodnicy będą mogli wziąć udział w dwóch konkurencjach – indywidualnej i sztafecie. Osoby z najniższymi możliwościami mogą startować jedynie w konkurencjach, które są dla nich przeznaczone. Nie mogą za to brać udziału w sztafecie.

Oficjalne Przepisy Sportowe Special Olympics zakładają, że udział w zawodach i zajęcie w nich pierwszych trzech miejsc nagradzane będzie medalami. Zawodnicy, którzy zajmą miejsca 4-6 otrzymają z kolei plakietki. Przyznawane będą one również tym, którzy nie ukończyli konkurencji lub zostali zdyskwalifikowani.