W gminie Końskie mogą powstać nowa drużyna OSP, świetlica i remiza

W gminie Końskie mogą powstać nowa drużyna OSP, świetlica i remiza

Niewykluczone, że we wsi Piła w powiecie koneckim niebawem powstanie nowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, wraz z którą wybudowana miałaby zostać nowa świetlica. Dodatkowo mieszkańcy apelują także o utworzenie nowej drużyny OSP. Szanse na powodzenie wszystkich planów nie są jednak wielkie.

Plany utworzenia nowej remizy, świetlicy i drużyny OSP zaproponowali sami mieszkańcy. Chodzi o osoby mieszkające na terenie tzw. Sześciogrodu, czyli sześciu małych miejscowości w gminie Końskie. To Koczwara, Czerwony Most, Pomyków, Szabelnia, Górny Młyn i Piła.

Budowa świetlicy w Pile coraz bliżej?

Mieszkańcy sześciu tych miejscowości od dłuższego czasu apelowali o wybudowanie świetlicy, w której mogliby się spotykać i wspólnie bawić. Wniosek w tej sprawie składały nawet panie z Koła Gospodyń Wiejskich Piła-Szabelnia, które obecnie, z uwagi na brak odpowiedniego miejsca, muszą się spotykać się u siebie w domu, w szkole lub u sołtysa.

Starania trwające przeszło dwa lata zaowocowały nabyciem odpowiedniej działki, na której mogłaby się pojawić świetlica. W ostatnie wakacje koneccy radni podjęli decyzję o zamianie działek pomiędzy gminą i Nadleśnictwem Barycz. Już w 2022 roku ma się rozpocząć budowa obiektu na działce w Pile, której powierzchnia wynosi około 40 arów.

Powstanie również remiza? Są jednak problemy

Oprócz samej świetlicy, mieszkańcy chętnie zobaczyliby również nową remizę strażacką, w której stacjonowałaby nieistniejąca jeszcze drużyna OSP. W tej sprawie zebrano już ponad 100 głosów, ale docelowo ma być ich kilkaset. Co najciekawsze, pomysł ten wydaje się być dość ciekawy, bowiem już około 30 osób zgłosiło chęć dołączenia do szeregów OSP.

Problem jednak polega na tym, że pozyskana działka na potrzeby budowy świetlicy może być niewystarczająca, aby na jej terenie pojawiła się również remiza. Dodatkowo jej wybudowanie wiązałoby się ze znacznie wyższymi kosztami, co może być sporą przeszkodą przy realizacji świetlicy z nowym budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.