Coraz bliżej powrotu pociągów na trasie Końskie – Skarżysko-Kamienna

Coraz bliżej powrotu pociągów na trasie Końskie – Skarżysko-Kamienna

Linia kolejowa nr 25 została już ukończona w 70%. Oznacza to, że w przeciągu mniej więcej dwóch miesięcy mieszkańcy Końskich będą mogli przemieszczać się między województwem świętokrzyskim i łódzkim. Pociągi będa jeździć na trasie ze Skarżyska-Kamiennej przez Końskie i Stąporków do Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.

W ostatnich tygodniach Polskie Linie Kolejowe przeprowadzały prace modernizacyjne w postaci przygotowywania stacji i przystanków. Dochodziło do nich na linii Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. Nowe perony z kolei pojawiły się w Skarżysku-Milicy, Stąporkowie, Bliżynie, Końskich i Opocznie.

Jeszcze w tym roku uruchomienie linii nr 25

Na tym jednak prace się nie skończyły. Aktualnie układana jest nawierzchnia z płyt na peronach, a także kończony jest proces instalacji oświetlenia. Kolejny z etapów zakłada wybudowanie bezpiecznych dojść do peronów dla pieszych i osób niepełnosprawnych. Uzupełnieniem modernizacji będzie instalacja wiat, ławek i gablot z rozkładem jazdy.

Na ten moment nie są jeszcze znane dokładne rozkłady jazdy pociągów, które będą przejeżdżać przez Końskie. Mogą one być upublicznione nie wcześniej niż 21 dni przed planowanym uruchomieniem linii, a więc w tym przypadku pod koniec listopada. Już teraz jednak wiadomo, że przez cały tydzień przez Końskie będą przejeżdżać cztery pociągi linii 25 do Skarżyska-Kamiennej.

Kolejne prace dobiegają końca

W kontekście połączeń dla mieszkańców Końskich do innych miast, powoli dobiegają również końca prace dotyczące przekopu tunelu kolejowego od dworca Łódź Fabryczna do Łodzi Kaliskiej. Dzięki temu ułatwione będzie przejechanie z Łodzi do Poznania, Bydgoszczy czy Szczecina.

W samym regionie Końskich dobiegły już końca prace dotyczące budowy i modernizacji przejazdów drogowo-kolejowych w okolicach Końskich i Bliżyna. Nowe płyty i asfalt sprawiają, że zarówno samochody, jak i pociągi mogą już bezpiecznie przejeżdżać przez dane odcinki.

Wszystkie zadania realizowane w ramach modernizacji linii kolejowych ze stacji Skarżysko-Kamienna są częścią projektu, którego wartość wynosi 44,2 mln zł. Z całej tej kwoty 37,7 mln złotych pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.