Upamiętnienie majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" podczas zlotu w Lipie

Upamiętnienie majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" podczas zlotu w Lipie

W piątkowe przedpołudnie, 26 kwietnia, w niewielkiej miejscowości Lipa, leżącej na terenie gminy Ruda Maleniecka, nastąpi urządzanie uroczystości ku czci majora Henryka Dobrzańskiego, znanego również jako „Hubal”. W trakcie tego zlotu, uczestnicy będą mieli możliwość zetknięcia się z historycznymi elementami uzbrojenia, używanymi przez żołnierzy zarówno polskich jak i niemieckich.

Pierwsze wydarzenia rozpoczną się o godzinie 9:00. Wówczas to na placu przy kościele w Lipie zostaną przywitanie delegacje szkolne. Od nich oczekuje się przybycia z biało-czerwonymi flagami. To właśnie w tym momencie będzie można rozpocząć zwiedzanie stoisk, które prezentują historyczne wyposażenie oraz mundury należące do armii niemieckiej i Wojska Polskiego. Dodatkowo, obecne będą stoiska prezentujące elementy kawalerii, które znajdować się będą przy plebanii.

O godzinie 10:30 rozpocznie się część oficjalna uroczystości. Osoby zebrane na placu będą miały szansę dowiedzieć się więcej na temat historycznego tła powstania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Natomiast o godzinie 11:00, uczestnicy zlotu zostaną wezwani do uformowania się w celu przemarszu do Szkucina. Tam, w miejscu obecnego rezerwatu Piekło Szkuckie, major „Hubal” stacjonował w roku 1939.

Organizatorzy zlotu apelują do wszystkich uczestników o przyniesienie ze sobą biało-czerwonych flag.