Ratowniczy turniej szkolny w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich

Ratowniczy turniej szkolny w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich

Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Końskich, zlokalizowany na ulicy Piłsudskiego, stał się miejscem rywalizacji ratowniczej adresowanej do uczniów placówek ZDZ. Najwyższe umiejętności wykazali uczestnicy reprezentujący szkołę-gospodarza konkursu.

Turniej ratowniczy składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Pierwsza część to test składający się z 30 pytań dotyczących pierwszej pomocy – wyjaśnia Dominika Stefańczyk, wicedyrektor szkoły. Kolejna część zawodów polegała na wykonaniu przez uczestników zadań praktycznych. Uczniowie, podzieleni na trzyosobowe drużyny, musieli udzielić pierwszej pomocy w różnych symulowanych sytuacjach.

Podczas scenek prezentowano różnorodne niebezpieczeństwa, które mogą spotkać każdego człowieka w codziennym życiu. Jednym z zadań uczestników było udzielenie pomocy mężczyźnie, który odciął sobie dłoń za pomocą narzędzia mechanicznego. W ramach konkurencji, uczestnicy musieli również pomóc dziewczynie doświadczającej załamania psychicznego oraz poradzić sobie w sytuacji niespodziewanego wypadku podczas pracy.