Polski Ład wspomoże Końskie? W tle ważne inwestycje

Polski Ład wspomoże Końskie? W tle ważne inwestycje

Możliwość zdobycia środków zewnętrznych na modernizację punktów użyteczności publicznej i innych inwestycji jest dobrą okazją do planowania kolejnych działań. Tak jest w przypadku gminy Końskie, która może otrzymać blisko osiem milionów złotych dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Środki miałyby zostać przeznaczone na remont sześciu świetlic wiejskich i budowę sześciu kolejnych.

Biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje pilotażowy rządowy program Funduszu Inwestycji Strategicznych, gmina Końskie postanowiła wziąć w nim udział. Pozyskane pieniądze miałyby zostać wydane na duże działania, takie jak między innymi budowa i remont wielkich przybytków kultury i sportu.

Ambitne plany modernizacyjne gminy Końskie

Wśród tegorocznych planowanych zadań gmina Końskie planuje dokonać również remontu ulic, między innymi Wjazdowej i Spółdzielczej. Dodatkowo w planach znajduje się generalny remont budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi.

Kolejny plan zakłada wybudowanie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich. Na jesieni ma wystartować nabór projektów, a gmina liczy, że większość środków uda się pozyskać z puli rządowej.

Planowane jest również wybudowanie świetlic wiejskich w ramach projektu pt.: “Rewitalizacja wsi koneckiej”. Miałyby one powstać w Jeżowie, Pile, Gatnikach, Wincentowie, Brodach i Sierosławicach. Do modernizacji i remontu istniejących już świetlic miałoby z kolei dojść w Proćwinie, Wąsoszu, Modliszewicach, Nałęczowie, Rogowie, Przybyszowach i Sworzycach.

Inwestycje i remonty w obszarze kultury

Budowa przybytków kultury wiejskiej w Wąsoszu jest o tyle istotna, że dotychczas działał on w Ochotniczej Straży Pożarnej. W remizie OSP dochodzi z kolei do rozbudowywania o kotłownię i boks garażowy. Nieopodal niej znajdują się boisko wielofunkcyjne, scena i plac, na którym organizowanie są różnego rodzaju festyny.

W Proćwinie sytuacja jest podobna, gdzie dostępne są miejsca wiejskiej kultury. Dostępny jest tam również plac do organizacji wydarzeń. W rogowskim Wiejskim Domu Kultury natomiast dostępna jest scena plenerowa i plac na organizowanie imprez.