Fatalne skutki wichury

Fatalne skutki wichury

Już od kilku dni na terenie kraju szaleją silne wichury, które doprowadziły so wielu wypadków. W rejonie województwa świętokrzyskiego również nie obyło się bez problemów. Orkan Eunice, gdyż tak jest określany, spowodował wiele zniszczeń i strat nie tylko w domach prywatnych, czy blokach, ale także w siedzibach firm. Na terenie całego województwa doszło do przerw w dostawie prądu, w niektórych miejscach nawet na długi czas. Szacuje się, że ponad 25 tysięcy gospodarstw domowych na terenie całego województwa pozostało bez prądu na skutek zerwania lub uszkodzenia linii energetycznych.

Szkody wyrządzone przez orkan

W wielu miejscach, silny wiatr doprowadził do częściowego zniszczenia gospodarstw domowych. W niektórych z nich wiatr pozrywał dachy, a także panele słoneczne lub fotowoltaiczne, które były na nich zamontowane. Chociaż w większości przypadków mieszkańcom nic się nie stało, to jednak straty mogą być bardzo duże, a naprawy bardzo kosztowne, szczególnie jeśli nie mamy wykupionego odpowiedniego ubezpieczenia. W niektórych rejonach wichura doprowadziła do powalenia drzew, które niejednokrotnie spadały właśnie na linie energetyczne sprawiając przerwy w dostawie prądu. Chociaż dokłada się starań, aby przywrócić go jak najszybciej, często wymaga to sporej ilości czasu.

Jak przygotować się na wichury

Ostrzeżenia o silnym wietrze podawane są zazwyczaj przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, co pozwala nam na odpowiednie przygotowanie. Jedną z ważniejszych rzeczy jest zabezpieczenie wszelkich znajdujących się w ogrodzie lub na balkonie rzeczy. Jeżeli pozostaną one pozostawione luzem, mogą wyrządzić komuś krzywdę, kiedy zostaną poderwane przez wiar. Mogą również doprowadzić do wybicia szyby w oknie. Poza tym, wiatr może być na tyle silny, że trudno będzie utrzymać się na nogach, w miarę możliwości odradza się więc wychodzenie z domu jeśli nie jest to konieczne.

Jeden komentarz o “Fatalne skutki wichury

  1. W moim gospodarstwie też doszło do zniszczeń i miałem problem z dostępem do prądu przez cały dzień. Najwyraźniej drzewa zostały powalone na linie energetyczne.

Comments are closed.