Chodzisz na grzyby? Skorzystaj z aplikacji. Konecka policja ostrzega i apeluje o ostrożność

Chodzisz na grzyby? Skorzystaj z aplikacji. Konecka policja ostrzega i apeluje o ostrożność

Jesień jest znakomitym okresem na grzybobranie i aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Mając jednak na uwadze szereg niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na amatorów zbierania grzybów i długich podróży do lasów, warto odpowiednio wcześnie się zabezpieczyć i zapobiec trudnościom w bezproblemowym powrocie do domu.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich wystosowali apel do wszystkich grzybiarzy o rozsądek, rozwagę i wyobraźnię, jeśli chodzi o udawanie się na grzyby. Przy tej okazji przypomnieli również o aplikacji Lasów Państwowych – Mobilnego Banku Danych o Lasach, która może uratować nas w trakcie wielogodzinnej wycieczki do lasu.

Bardzo łatwo o zgubienie się w lesie

W ostatnich tygodniach koneccy policjanci odebrali kilka zgłoszeń od osób, które zabłądziły w lesie. Jedno z nich dotyczyło 75-letniego mężczyzny, jednak jeszcze przed przyjazdem patrolu na szczęście spotkał on postronne osoby, które pomogły mu bezpiecznie opuścić las.

Na tym jednak interwencja służb się nie zakończyła. Przybyli na miejsce funkcjonariusze odbyli z mężczyzną rozmowę profilaktyczną, w trakcie której poinformowali go o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą wynikać z samotnego przemieszczania się po lesie.

Policjanci zalecają ściągnięcie aplikacji

Osoby, które udają się do lasu nierzadko gubią orientację w terenie, przez co później mają duże problemy z powrotem do zaparkowanego auta czy domu. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać takim sytuacjom i uchronić się przed problematycznym poszukiwaniem prawidłowej drogi.

Biorąc pod uwagę, że przypadku zagubienia w lesie wcale nie należą do rzadkości, funkcjonariusze zalecają pobrać bezpłatną aplikację – Mobilny Bank Danych o Lasach (w skrócie mBDL). Dzięki niej na smartfonie i tablecie można wyświetlić aktualną mapę lasów. Dodatkowo znajduje się w niej możliwość zapisu punktu w lokalizacji GPS, zapisu trasy i prostą nawigację, która pozwoli na bezproblemowe dotarcie do wyznaczonego punktu.