Konecki Wrzesień już w ten weekend

Konecki Wrzesień już w ten weekend

W pierwszy weekend po zakończeniu wakacji mieszkańcy Końskich i okolic będą mogli wziąć udział w bardzo ciekawym wydarzeniu, które z pewnością kojarzą z poprzednich lat. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, zaplanowano imprezę pod nazwą Konecki Wrzesień, który swoją dostojnością i istotą dla historii lokalnego obszaru jest jednym z najważniejszych wydarzeń.

Istnieją takie święta lub wydarzenia, które mają na celu przypomnienie mieszkańcom i historii miejsca, w których mieszkają. Niektóre imprezy mają z kolei na celu upamiętnienie przeszłych wydarzeń lub takich, które w bardzo dużym stopniu wpłynęły na ich codzienność. Niekiedy również organizowane są spotkania, które w założeniu mają doprowadzić do zadumy nad pewnymi faktami i sytuacjami. Niewątpliwie wszystkie te cechy dotyczą Koneckiego Września, który rozpoczyna się już w najbliższy weekend.

Harmonogram wydarzeń podczas Koneckiego Września – piątek i sobota

Tegoroczne obchody Koneckiego Września zostaną zainaugurowane w piątek 3 września. Tego dnia dojdzie do uroczystego złożenia wiązanek, a także zapalenia zniczy na terenie Alei Katyńskiej w Końskich.

Więcej uroczystych wydarzeń odbędzie się dzień później, w sobotę 4 września. Tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, władze miasta i gminy Końskie zapraszają wówczas na konecką nekropolię, gdzie odbywać się będą kolejne wydarzenia w ramach święta. Zbiórka wszystkich chętnych do odwiedzin odbędzie się o godzinie 15:30 na głównym parkingu przed cmentarzem. Następnie rozpocznie się przemarsz wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, pocztami sztandarowymi oraz delegacjami przed Pomnik Partyzantów. To właśnie tam o godzinie 16:00 rozpocznie się uroczysty Apel Poległych.

W trakcie uroczystości przed Pomnikiem Partyzantów obędą się okolicznościowe przemówienia. Wygłoszą je między innymi burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, a także szereg zaproszonych gości. Na scenie pojawi się z kolei między innymi aktor Teatru Narodowego w Warszawie Piotr Grabowski, a także grupa z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich w składzie Alicja Woldańska, Maria Frączyk i Michał Gawroński. Odpowiedzialni za ich przygotowanie będą Anna Wiaderna i Roman Cieślak.

Niedziela i szczegółowy harmonogram wydarzenia

Początek niedzielnych wydarzeń patriotycznych odbędzie się już o godzinie 9:30. To właśnie wtedy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie otworzy spotkanie w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich ze swoich programem pod tytułem ,,Wolność to dar”, za którego przygotowanie odpowiedzialna jest polonistka Iwona Kasielska. Na scenie pojawi się również znany aktor filmowy i teatralny Andrzej Młynarczyk. Po programie artystycznym zaplanowana jest uroczysta msza święta.

Kolejne wydarzenia w ramach święta rozpoczną się o godzinie 17:00. To właśnie wtedy Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich zaprosi wszystkich uczestników przed letnią scenę, gdzie swój koncert wykona Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją podpułkownika Leszka Mieczkowskiego. Oprócz orkiestry na scenie pojawią się również soliści – Natalia Zabrzeska-Borowiec, Małgorzata Sarata oraz starszy chorąży sztabowy Wacław Wacławiak.

Harmonogram Koneckiego Września (3 – 5 września 2021 roku)

Piątek, 3 września 2021 roku
Godzina 15:00 – Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na Alei Katyńskiej w Końskich

Sobota, 4 września 2021 roku
Godzina 15:30 – Zbiórka uczestników uroczystości na parkingu obok cmentarza (ul. Browarna w Końskich)
Godzina 15:45 – Przemarsz kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Partyzantów
Godzina 16:00 – Apel poległych

Niedziela, 5 września 2021 roku
Godzina 9:30 – Polowa msza święta. Montaż słowno-muzyczny pt.: ,,Wolność to dar” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie (kolegiata św. Mikołaja w Końskich)
Godzina 17:00 – Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza (Scena letnia w Parku Miejskim w Końskich)

Wydarzenie organizowane jest przez samorząd miasta i gminy Końskie.